Kto sa zastane zastrašovaných a odstrkovaných sestier?

Autor: Mária Lévyová | 26.9.2012 o 16:33 | (upravené 26.9.2012 o 17:26) Karma článku: 22,13 | Prečítané:  3548x

Po 38 rokoch praxe pracujú za 410 či 490 eur. Sú nútené robiť nadčasy, ktoré im zamestnávateľ neprepláca. Liečia chorých a bezvládnych, zachraňujú životy. Pomáhajú umierajúcim prežiť posledné dni na tomto svete dôstojne. V spoločnosti maximálne nedocenené a pre politikov dobré len pred voľbami.

Listov s rovnakými či podobnými problémami sestier na pracovisku chodia Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek desiatky. Za všetky príbehy opíšem situáciu sestier z Liečebne pre dlhodobo chorých v Nemocnici s poliklinikou Hlohovec.

Po nadobudnutí účinnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch v apríli 2012, ktorým sa malo sestrám okrem iného zlepšiť finančné ohodnotenie, im zamestnávateľ ponúkol dodatky k pracovným zmluvám s úväzkom rozdeleným na 60 % poskytovania zdravotnej starostlivosti a 40 % vykonávania administratívnej činnosti. Takéto dodatky všetky sestry odmietli podpísať, aj keď sa im vyhrážali výpoveďami. Neprijali ani druhú, obdobnú ponuku zamestnávateľa s iným percentuálnym delením úväzku. Napokon sa s ním dohodli, že počkajú, s akým riešením príde ministerka zdravotníctva.

Nádej pre zúfalé a znechutené sestry predstavovala 50-miliónová rezerva, ktorá mala byť vložená do systému financovania zdravotníctva a následne použitá na ich mzdy. Sestry žiadali zamestnávateľa o stretnutie, on však ich argumentáciu ignoroval a platy im nezvýšil.

Hlohovské sestry pracujú v nepretržitej prevádzke a poskytujú komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť ťažko chorým a bezvládnym pacientom, sú povinné sa celoživotne vzdelávať. Zastupujú sa navzájom počas dovoleniek, dlhodobých PN, v dôsledku čoho im vznikajú nadčasy, ktoré im zamestnávateľ nie je ochotný preplatiť. Pre nedostatok zamestnancov si ich navyše ani nemôžu vyčerpať v podobe náhradného voľna. Aby toho nebolo málo, v septembri im začal zamestnávateľ vyplácať mzdu rozdelenú na dve časti: 70 % platu k pätnástemu dňu v mesiaci a zvyšných 30 % k šiestemu dňu nasledujúceho mesiaca. Ide o hrubé porušenie Zákonníka práce.

Sestry sa so žiadosťou o pomoc obrátili na primátora mesta, ktoré je 49-percentným vlastníkom ich zdravotníckeho zariadenia. Ten im sľúbil, že peniaze z rozpustenej rezervy určite dostanú. Dodnes zostalo len pri prázdnych sľuboch.

Od 1. septembra má toto zdravotnícke zariadenie nového konateľa. Obaja, ten odchádzajúci i jeho nástupca, sestrám na schôdzi oznámili, že im platy z dôvodu nedostatku financií nezvýšia. Prioritou je vraj vyplatenie dlhov a exekúcií. Kým odchádzajúci konateľ tvrdil, že peniaze z rezervy neprišli, nový konateľ o nej a jej účele nemal ani tušenie.

List s popisom svojich problémov adresovali sestry z Hlohovca aj priamo ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej. Žiadajú ju o stanovisko a kontrolu využitia prostriedkov zo štátnej rezervy vo výške 50 miliónov eur. Možno kancelária ministerky na tento list odpovie, možno nie. Kto však pomôže týmto a tisíckam ďalších sestier a pôrodných asistentiek, ktorých práva sú flagrantne pošliapavané? Prečo sa môže v tejto krajine beztrestne porušovať zákon? Tí, čo mlčia, by mali konať. Konajú však len vtedy, keď to vyhovuje ich záujmom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Lajčák hovorí o výbere Evky niečo iné, ako pred mesiacmi

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?